Navigation

Section 41 & Advisory Committees

Alexandrina Arts and Cultural Advisory Committee

Ratalang Basham Beach and Horseshoe Bay Advisory Committee

Chief Executive Selection Panel

Chief Executive Officer Performance Management Panel

Fleurieu Region Community Services Advisory Committee
(NOTE:  This is a S41 Committee of the City of Victor Harbor with membership from Alexandrina Council - clicking on the link above will take you to the relevant page on the City of Victor Harbor's website.  

The Southern Fleurieu Youth Advisory Committee is now a sub-committee of the Fleurieu Region Community Services Advisory Committee (as resolved by the City of Victor Harbor on 23 March 2015).

Alexandrina Council's Elected Member Representatives on the Fleurieu Region Community Services Advisory Committee are Cr Gardner and Cr Bradford.


Alexandrina Council's Elected Member Representative on the Southern Fleurieu Youth Advisory Committee is Cr Scott

Friends of Brigand Committee (Sub Committee)

South Australian Wooden Boat Festival Committee

Heritage Advisory Committee

Southern Communities Transport Advisory Committee
(NOTE:  This is a S41 Committee of the City of Victor Harbor with membership from Alexandrina Council - clicking on the committee link above will take you to the relevant page on the City of Victor Harbor's website).

Alexandrina Council Elected Member Representative is:  Cr Bradford.

Strathalbyn Woodshed Committee 

Charters for Subsidiaries

Adelaide Hills Regional Waste Management Authority

Elected Member Representative/s:   Councillor Farrier and Councillor Carter (Deputy Board Member)

Fleurieu Regional Aquatic Centre Authority

Elected Member Representative/s:    Councillor Rebbeck and Councillor Lewis (Deputy Board Member)

Fleurieu Regional Waste Authority

Elected Member Representative/s:    Councillor Scott and Councillor Coomans (Deputy Board Member)

Southern and Hills Local Government Association

Elected Member Representative/s:     Mayor Parkes